Wolontariat na rzecz osób niepełnosprawnych

Niektóre osoby niepełnosprawne potrzebują odpowiedniej pomocy, ponieważ nie radzą sobie z samodzielnym wykonywaniem pewnych zadań. Odpowiednie wsparcie mogą zapewnić wolontariusze, czyli osoby, które pragną nieść pomoc potrzebującym, nie czerpiąc z tego żadnych korzyści finansowych.

Zadania wolontariusza zależą przede wszystkim od tego, w jakim stanie znajduje się człowiek, któremu ma zapewnić pomoc. Szczególnej troski wymagają osoby starsze, które poruszają się na wózku inwalidzkim. W takiej sytuacji wolontariusz często zajmuje się zakupami, dbając o to, aby podopieczny miał w domu wszystkie produkty, których potrzebuje. Wolontariusz kontroluje także to, czy dana osoba przyjmuje leki i korzysta z odpowiedniej rehabilitacji. Nierzadko pomoc wolontariusza polega po prostu na spędzaniu czasu z osobą niepełnosprawną. Samotność to bardzo częsty problem, którego skutkiem jest pogorszenie stanu psychicznego człowieka i brak chęci do życia, w tym do rehabilitacji. W szczególnie trudnej sytuacji są ci, u których niepełnosprawność znacznie ogranicza aktywność życiową, zmuszając do spędzania większości czasu w domu. Pomoc wolontariusza jest wówczas bardzo ważna.

527517137_f382df11c4_z

Nasza fundacja zajmuje się koordynacją pracy wolontariuszy, którzy zdecydowali się pomagać właśnie osobom niepełnosprawnym. Prowadzimy listę osób zainteresowanych skorzystaniem z takiego wsparcia, jak i tych, którzy chcą je zaoferować. Dzięki temu ułatwiamy nawiązanie kontaktu pomiędzy wolontariuszami, a osobami niepełnosprawnymi.